Get Answers To Homework Problems For 1st

Lori C.

Pyatt, AR

the price of an item has been reduced by 55%. The original price was $40. what is the price of the item now

I need help with this question I don't understand it

yesterday | Alexis from Saint Petersburg, FL | 1 Answer | 0 Votes

Math Word Problem

Carol H.

Brownsburg, IN

the sum of 2 numbers is 76 the first number is 4 more than twice the other. how much is the first number

the sum of 2 numbers is 76 the first number is 4 more than twice the other. how much is the first number

yesterday | Miley from Lake Elsinore, CA | 1 Answer | 0 Votes

Math Word Problem

Kenneth S.

Mesa, AZ

Meg has 16 feet of ribbon that she wants to divide into of a foot pieces. How many of a foot pieces are there in 16 feet?

i do not know how to do this please help

Mar 9 | Tyler from Ramona, OK | 1 Answer | 2 Votes

Math Word Problem

Andrew M.

Palm Bay, FL

Vonna scored 30 goals at soccer practice. Her ratio of goals to misses was 5 : 8. How many times did sheshe ​miss?

Vonna missed blank amount of times.

Mar 9 | Teddy from Oak Park, IL | 2 Answers | 0 Votes

Math Word Problem

Andrew M.

Palm Bay, FL

There is a $15% off sale in store. Calculate the regular price, to the nearest cent, of an item that sells for $2796. Leave your answer to two decimal places.

FOR MATH SPACE AND IS GRADED ANF IM FAILING

Mar 9 | Diamond from Orlando, FL | 1 Answer | 0 Votes

Math Word ProblemAlgebra 1ROUNDING

Carol H.

Brownsburg, IN

Is 7/3 a proper, an improper, a mixed number, or a decimal fraction?

Don’t know the answer please help

Mar 9 | Evelyn from Oxnard, CA | 1 Answer | 0 Votes

MathMath Word Problem

Carol H.

Brownsburg, IN

Algebra 1 unit8

7)You have a total of 21 bills,all of which are either $5 bills or $10 bills. The total value is $170. How many of each type of bill do you have?Write and solve a system of equations to solve the...

Mar 9 | Habiba from Herndon, VA | 1 Answer | 0 Votes

Math Word Problem

Andrew M.

Palm Bay, FL

Algebra 1 unit 8

18) You are buying flowers for your garden. You need to buy 16 flowers in total. One daisy plant costs 8 1.60, and one rose plant costs $5.00. You spend a total of $63.00. Write a system of equations...

Mar 9 | Habiba from Herndon, VA | 1 Answer | 0 Votes

Math Word Problem

Larry C.

Winter Haven, FL

tom plans to save twice as much next month as he did during the months he saved over $30 a month. how much will tom save next month?

It’s elementary school work.

Mar 8 | Stacy from Hawley, TX | 1 Answer | 0 Votes

MathMath Word Problem

Mark M.

Carson, CA

rachel drive 240 miles using 9 gallons of gas. at this rate, how many gallons of gas would she need to drive 216 miles

skkshsgskamabajkaka skkskanskwk sjkskanskwksm shelley’s kelsksk. kenwnwk emmens. ksnsnsmsm jkekekekwb 

Mar 8 | Jsksks from Alpharetta, GA | 1 Answer | 0 Votes

MathMath Word Problem

Larry C.

Winter Haven, FL

A car can be rented for ​$70 per week plus ​$0.35 per mile. How many miles can be driven if you have at most ​$140 to spend for weekly​ transportation?

A car can be rented for $70 per week plus $0.35 per mile. How many miles can be driven if you have at most $140 to spend for weekly transportation?   can anyone tell me how to solve this...

Mar 8 | Cub from Louisville, KY | 1 Answer | 0 Votes

Math Word ProblemMath Help

Thomas E.

Grove City, OH

Jonathan has a bag of 20 marbles of which 10 are red. He picks one marble from the bag, records the color, and replaces it during 10 trials. During the course o

Jonathan has a bag of 20 marbles of which 10 are red. He picks one marble from the bag, records the color, and replaces it during 10 trials. During the course of Jonathan’s experiment, he chose 1...

Mar 8 | Aishah from Ashburn, VA | 1 Answer | 0 Votes

MathAlgrebraSchool WorkMath Word ProblemGeometry

Bradley P.

Poway, CA

2 friends want to equally share 2/3 of a bag of chocolate cookies. What fraction of the bag will each friend get to eat?

 I need help today

Mar 7 | Kadra from Stone Mountain, GA | 1 Answer | 1 Vote

Math Word ProblemMath

Edward A.

Red Bluff, CA

The cost of a shirt is $3 more than half the price of a pair of jeans. The cost of the shirt and jeans together is $45. Find the cost of each item.

OK, so I really struggle with math and I was hoping someone could help or explain this to me. And since I'm also in grade 9, we only use one variable. When I tried it my equation ended up...

Math Word ProblemMathMath HelpGrade 9Grade 9 Math Optimization

Carol H.

Brownsburg, IN

Mr. Kitran’s age is 4 years less than 3 times Henry’s age. If Henry is h years old, which of the following represents Mr. Kitran’s age?

Mr. Kitran’s age is 4 years less than 3 times Henry’s age. If Henry is h years old, which of the following represents Mr. Kitran’s age?

Mar 8 | Sean from Springfield, VA | 1 Answer | 0 Votes

MathMath Word Problem

Edward A.

Red Bluff, CA

The short sides of the rectangle are 2 inches. The long sides of the same rectangle are three less than an unknown number of inches.

If the perimeter of the rectangle is 22 inches what is the value of the unknown number  

Mar 8 | Alyssa from Helena, MT | 1 Answer | 0 Votes

Math Word Problem

Larry C.

Winter Haven, FL

a one ton truck has the ability to haul one ton, or 2,000 lb. v weighs 22 lbs?

at most how many sets can the truck carry if each tv weighs 22 lbs? what is the inequality and what is the solution. what is the inequality and what is the solution

Mar 7 | Angel from Durham, NC | 1 Answer | 1 Vote

Math Word Problem

Carol H.

Brownsburg, IN

What is percent of 80 is 4

What is percent of 80 is 4

Mar 8 | Coco from Houston, TX | 1 Answer | 0 Votes

Math Word Problem

Kenneth S.

Mesa, AZ

The question> the student council is organized a dance is related to the number of tickets sold.

The question> the student council is organized a dance is related to the number of tickets sold. The relation of the profit, P dollars, to the number of tickets sold, T, is given by the equation: P=5T—1000,...

Mar 8 | Austin from New York, NY | 1 Answer | 0 Votes

MathMath Word Problem

Bradley P.

Poway, CA

i neeeeed helpppppp

Two cars got an oil change at the same auto shop. The shop charges customers for each quart of oil plus a flat fee for labor. The oil change for one car required 5 quarts of oil and cost $21.30. The...

Mar 7 | Melu from Fort Lauderdale, FL | 1 Answer | -1 Votes

Math Word Problem

In the field of educational technology, some apps might be getting too smart.

More and more apps are delivering on-demand homework help to students, who can easily re-purpose the learning tools to obtain not just assistance, but also answers. Whether or not that’s cheating—and how to stop it—is one of the concerns surrounding a new app that can solve math equations with the snap of a camera. While the software has inspired teachers to create real-world homework problems that can’t be automatically solved, that strategy doesn’t hold up to other apps that tap into real-life brains for solutions.

Here’s a look at 7 apps that can do your homework for you, and what they have to say about cheating:

PhotoMath

Price: Free
Availability: iOS, Android app coming in early 2015

The new, seemingly magic app allows users to take pictures of typed equations, and then outputs a step-by-step solution. As of Wednesday, the app is the number one free app on the App Store. But the biggest issue, one teacher argues, isn’t if students will use the app to cheat, because many will. Rather, it’s about how teachers will adapt. A PhotoMath spokeswoman said educators have welcomed the app with positive reviews, but the software remains “quite controversial.”

“We didn’t develop PhotoMath as a cheating tool. We really wanted kids to learn,” said Tijana Zganec, a sales and marketing associate at tech company MicroBlink, which created PhotoMath. “If you want to cheat, you will find a way to cheat. But if you want to learn, you can use PhotoMath for that.”

iHomework

Whether you’re a high schooler with eight periods of classes or a college student tackling dozens of credits, there’s one thing you’ve got for sure: a mess of assignments. iHomework can help you keep track of all your work, slicing and dicing it in a variety of ways. Sorting it by due date, week, month, or by course, the app is more organized than a Trapper Keeper. And in integrating data from Questia, you can link your reading material to your assignments so you don’t have to dig through a pile of papers to find the right information.

A scheduling feature can help you keep track of those random bi-weekly Thursday labs, and you can even mark the location of your courses on a map so you don’t end up on the wrong side of campus. And finally, with iCloud syncing, you can access all this information on whatever Apple-compatible device you’re using at the moment — no need to dig for your iPad.

Google Apps for Education

Taking the search giant’s suite of free browser-based apps and sandboxing them so they are safe for school use, Google Apps for Education is an excellent alternative to the mainstream installable productivity software, but this one has a perk that almost school board will love—it’s free. Packaging together favorites like Gmail, Hangouts, Google Docs, Google Sheets, and Google Drive with Classroom, a digital hub for organizing assignments and sending feedback, the goal of this collection is to make learning a more collaborative process.

Though Google Apps for Education is cloud-hosted, the programs can be used offline, ideal for when your student needs to escape the internet and work distraction-free. And since it works on any device, it also helps students avoid buying overly expensive hardware. That means more money for extracurricular activities.

HwPic

Price: Free, but some homework services require payment
Availability: iOS and Android

HwPic is a tutoring service that allows students to take send pictures of their homework to tutors, who will then respond within minutes to your questions with a step-by-step solution. There’s even an option to expedite the answers if a student is in a hurry. HwPic Co-Founder Tiklat Issa said that the app was initially rejected by Apple’s App Store, which believed it would promote cheating, but he successfully argued that just because someone uses the app in a way that it’s not meant to be used doesn’t mean the app should be punished.

Issa added that HwPic prohibits cheating in its terms and conditions. Tutors don’t solve homework that has words like “Quiz” or “Exam,” and they often know if a student is sending a photo during a test if they’ve paid for expedited answers, and if the photo is dim, blurry and taken under a desk. “We’ve minimized cheating,” said Issa. “We haven’t eliminated it. That’s kind of unrealistic.”

Wolfram Alpha

Price: $2.99
Availability: iOS and Android

Wolfram Alpha is similar to PhotoMath, only that it targets older students studying high levels of math and doesn’t support photos. The service also outputs step-by-step solutions to topics as advanced as vector calculus and differential equations, making it a popular tool for college students.

“It’s cheating not doing computer-based math, because we’re cheating students out of real conceptual understanding and an ability to drive much further forward in the math they can do, to cover much more conceptual ground. And in turn, that’s cheating our economies,” said Conrad Wolfram, Wolfram Research’s Director of Strategic Development, in a TEDx Talk. “People talk about the knowledge economy. I think we’re moving forward to what we’re calling the computational knowledge economy.”

Homework Helper

Price: Free
Availability: iOS and Android

Chinese Internet search company Baidu launched an app called Homework Helper this year with which students can crowdsource help or answers to homework. Users post a picture or type their homework questions onto online forums, and those who answer the questions can win e-coins that can be used to buy electronics like iPhones and laptops.

The app has logged 5 million downloads, much to the dismay of many some parents who argue that the students spend less time thinking about challenging problems. A Homework Helper staffer admitted to Quartz, “I think this is a kind of cheating.”

Slader

Price: Free, but some homework services require payment
Availability:
iOS

Slader is a crowdsourcing app for high school and college students to post and answer questions in math and science. While students can post original homework for help, many questions in popular textbooks have already been answered on the app, according to Fast Company. An Illinois high school said earlier this year that it suspected students were using the service to cheat on their math homework.

Slader argues that it’s “challenging traditional ideas about math and education,” and said that the ideas behind its app “aren’t a write-off to teachers,” according to its blog. Slader told San Francisco media outlet KQED that it shouldn’t be dismissed as a cheating tool, but rather considered a way for students to access real-time help.

0 Thoughts to “Get Answers To Homework Problems For 1st

Leave a comment

L'indirizzo email non verrà pubblicato. I campi obbligatori sono contrassegnati *